Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora

www.sppk.sk

VITAJTE NA STRÁNKACH SPPK!

Pravidelne nové informácie.

Odber správ e-mailom
alebo cez kanál RSS

››› Viac informácií

SPPKSPPK
Baktéria E.coli

BOG: Zeleninárstvu musíme pomôcť teraz rýchlo

BOG: Zeleninárstvu musíme pomôcť teraz rýchlo

Pred sviatkom „Ducha“, bolo zrušené posledné oficiálne varovanie pred konzumáciou uhoriek, paradajok a šalátu. Z toho sú pestovatelia zeleniny v Nemecku uľahčení. Aj keď na dodávku čerstvej a zdravej zeleniny spotrebiteľom na sviatky v Nemecku, prišlo príliš neskoro. Po počiatočnom hodnotení je veľmi skoro hovoriť o uvoľnení trhu so zeleninou. Mal by byť kladený dôraz, a to najmä zo strany politikov, zabezpečiť stav, aby sa na trhu so zeleninou dostalo všetko do normálu.

Dôležitá a naliehavá je preto teraz rýchla pomoc. Zeleninári sú nevinní v najväčšej predajnej katastrofe od Černobyľu. Zeleninový trh sa znížil o polovicu a na viac ako dva týždne sa takmer zastavil predaj a to najmä u uhoriek, paradajok a šalátu.

Preto Federálny výbor ovocia a zeleniny (BOG) nalieha: Politika sa teraz musí zabezpečiť, aby výsledné straty príjmu z rastlinnej výroby boli nahradené bez byrokracie, kompletne a najmä včas. V Bruseli prebiehajú rokovania o kompenzácii sadzby, no sú príliš malé a preto vyžadujú značné zvýšenie z strany EÚ a federálnou vládou. Výrobcovia potrebujú naliehavé finančné náhrady na prežitie a aby zostali na trhu. Práve tak sú potrebné zaviesť okamžite a úplne opatrenia na podporu zeleniny zo strany politikov.


Zdroj: BOG

Dátum vydania: 16/06/2011
 


« späť

Financovanie