Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora

www.sppk.sk

VITAJTE NA STRÁNKACH SPPK!

Pravidelne nové informácie.

Odber správ e-mailom
alebo cez kanál RSS

››› Viac informácií

SPPKSPPK
Baktéria E.coli

Výskum nákazy

Výskum nákazy

Ľudia môžu prenášať baktériu E. coli aj na potraviny

E. coli patogén je možné prenášať na človeka do potravín. Laboratórne testy potvrdili podozrenie ministerstva sociálnych vecí a spotrebiteľov vo Wiesbadene. Výsledky ukazujú, že nebezpečná baktéria E. coli bola prenesená od jedného zamestnanca k jedlu. V dôsledku toho bolo 20 ľudí nakazených. Ako presne prešiel zárodok do potravín, a či je hygienický problém v prevádzke, budú teraz skúmať, povedal hovorca pre okres Kassel, Harald Kühlborn.
V Nemecku, podľa Inštitútu Roberta Kocha, klesá počet nakazených už asi týždeň. Vo štvrtok bolo 3408 prípadov ochorenia nahlásených. Severné Porýnie-Vestfálsko v piatok ďalšie úmrtia nehlásili. Úmrtí od vypuknutia epidémie bolo zatiaľ 39.

Objavili sa aj informácie o možnom zdroji nákazy z rieky, ako zdroja pitnej či úžitkovej vody. Dva domy v blízkosti vodou zavlažovali zemiaky a cukrovú repu. To súdy teraz zakázalo. Záhradníci z oblasti potoka boli požiadaní, aby nejedli touto vodou zavlažované ovocie a zeleninu. Vzorky boli odobraté v blízkosti čistiarne odpadových vôd, no nie je vylúčené, že nákaza prišla v prúde vody. Výsledky testu z ďalších dvoch vzoriek odobratých z potoka budú k dispozícii do dvoch až troch dní.

 

„Biopotraviny nie sú zdravšie, ale bezpečnejšie!“ hovorí Aigner z "Berliner Zeitung".

Podnik ekologického poľnohospodárstva v Dolnom Sasku Bienenbüttel, kde pozitívne označili klíčky, zostane uzavretý. Nie je stále jasné, ako je život ohrozujúci patogén dosiahol priečky ekofarmy.

 

Dôležité správy prichádzajú poštou a nie E-mailom

V dôsledku epidémie EHEC chce federálna ministerka zdravotníctva, Daniel Bahr k zlepšiť systém podávania správ. "Musíme zmeniť spôsob prenášania správ na moderné komunikačné prostriedky, aby sa informácie o tom, ako sa vyvíja počet pacientov, dostal von čo najskôr. Je nepochopiteľné, prečo v takejto situácii boli dôležité správy zasielané poštou. Systém oznamovania informácií o E. coli je otázkou rokovaní ministrov zdravotníctva z 29. a 30 júna.

 

Zdroj: nemecké stránky mak/dpad/dpa
Dátum vydania: 18/06/2011
 


« späť

Financovanie