Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora

www.sppk.sk

VITAJTE NA STRÁNKACH SPPK!

Pravidelne nové informácie.

Odber správ e-mailom
alebo cez kanál RSS

››› Viac informácií

SPPKSPPK
Zaujímavé informácie

Vývoz liehovín z USA bol vlani piaty rok po sebe rekordný

Vývoz liehovín z USA bol vlani piaty rok po sebe rekordný

Washington (ČTK) - Vývoz liehovín zo Spojených štátov vlani vzrástol o 3,7 percenta na 1,56 miliardy dolárov (37,7 miliardy Kč) a piaty rok po sebe bol rekordný. Celkový predaj liehovín v krajine stúpol o štyri percentá na 23,1 miliardy USD, najmä vďaka vysokému rastu predaja whisky a bourbonu. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnil americký zväz obchodníkov s liehovinami Distilled Spirits Council.

Objem predaja v USA stúpol o 2,2 percenta na 210 miliónov prepraviek. Objem predaja bourbonu a whisky z Tennessee sa zvýšil o 7,4 percenta, írskej whisky o 9,1 percenta a jednodruhovej škótskej o 6,4 percenta. Objem predaja vodky vzrástol o 3,7 percenta.

Vývoz whisky a bourbonu z USA vlani už druhý rok po sebe prekonal hranicu jednej miliardy USD. Najväčším trhom pre americké destilované liehoviny podľa objemu tržieb bola Kanada. Za ňou nasledovali Británia, Nemecko, Austrália a Francúzsko. Najvyšší nárast predaja zaznamenala Brazília, Dominikánska republika, Bahamy, Izrael a Spojené arabské emiráty.

Bourbon a Tennessee whisky sa zaraďujú do jednej kategórie. Oba nápoje sa vyrábajú rovnakým spôsobom a majú rovnaké prísady. Hlavný rozdiel je v tom, že whisky Jack Daniel's a ďalšie liehoviny označované ako Tennessee whisky sa nechajú pred uložením do sudov na zrenie prekvapkať cez drevené uhlie.

Kentucky má na celosvetovej produkcii bourbonu podiel 95 percent. Agentúra AP upozornila, že počet sudov s bourbonom, ktoré v Kentucky zrejú, je vyšší ako počet obyvateľov tohto amerického štátu.


« späť

Financovanie